MENU

 


 

Licznik odwiedzin

1047491
WszystkieWszystkie1047491

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Informacje

Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Wałbrzych, 20.09.2020 r.

1.  W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Poniedziałek – święto Mateusza , Apostoła i Ewangelisty

Środa –św. Pio z Pietrelciny, prezb.

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy życzenia obfitości Bożego błogosławieństwa.

2.   Rada Parafialna, w minioną niedzielę, zebrała kwotę 7603 zł i 10 euro. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

3.   Zapraszamy do udziału w nabożeństwach, które są w ciągu tygodnia: we wtorek nabożeństwo do św. Józefa, w środę do MB Nieustającej Pomocy, w czwartek do Miłosierdzia Bożego. Wyżej wymienione nabożeństwa będą rozpoczynać się o godz. 18.00, bezpośrednio po nich Msza św.

4.   W niedzielę 27 września zapraszamy rodziców i dzieci który przystąpią do I Komunii Św. w maju 2021 roku na Mszę św. na godz.13.00. Po Mszy św. pierwsze spotkanie organizacyjne. Obecność obowiązkowa. Wtedy rozdamy deklaracje komunijne, które potwierdzają zgłoszenie dziecka do rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia I Komunii św. w maju 2021 roku. Również  27 września, ale o godz. 18.00 obowiązkowa Msza św. i po niej spotkanie dla uczniów klas 8 SP, którzy w 2021 roku przyjmą sakrament bierzmowania.

5.   Spotkanie dla osób udających się na pielgrzymkę na trasie Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Zakopane, Ludźmierz odbędzie się 29 września, tj. we wtorek o godz. 19.00 w domu parafialnym. Wtedy przynosimy pozostałą kwotę pieniędzy. Są jeszcze wolne miejsca – zapraszamy.

6.   W tygodniu, w dni powszednie, spowiedź św. 15 minut przed Mszą św.

7.   Agenda parafialna czynna do godz. 14.00. Zachęcamy do lektury tygodników katolickich, Niedzieli , Gościa Niedzielnego. Dostępne są również dewocjonalia.

8.   Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrego nowego tygodnia.

 Ks. dr Jan GARGASEWICZ – proboszcz

 

Komunikat Biskupa Świdnickiego na temat uczestnictwa dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej.

Drodzy Rodzice,

rozpoczął się nowy rok szkolny. W związku z tym przypominam, że:

1.  każdy człowiek ochrzczony w wieku szkolnym ma obowiązek uczestniczyć w szkolnej katechezie. Wynika to z prawa i obowiązku pogłębiania swojej wiary, poznawania Osoby i nauki Jezusa Chrystusa i Kościoła. Katoliccy rodzice mają obowiązek zatroszczyć się o edukację religijną swoich dzieci. W wypełnianiu tego obowiązku pomagają im katecheci;

2.  rodzice katoliccy powinni zatem zapisać swoje dziecko na katechezę szkolną poprzez złożenie u dyrekcji szkoły pisemnej deklaracji. Jest to obowiązek sumienia wynikający najpierw z przyjętego przez nich sakramentu małżeństwa, kiedy składają przyrzeczenia katolickiego wychowania potomstwa, jak i z przyrzeczeń złożonych podczas sakramentu chrztu dziecka, gdy potwierdzają owo przyrzeczenie;

3.  udział w katechezie dotyczy nie tylko dzieci szkół podstawowych, ale młodzieży szkół średnich, która znajduje się w szczególnym okresie swojego życia. Katecheza szkolna nie przygotowuje jedynie do przyjęcia I Komunii św. i sakramentu bierzmowania, ale przygotowuje do życia w wierze. Obowiązek katolickiego wychowania dziecka nie kończy się więc na doprowadzeniu go do I Komunii św. i do bierzmowania;

4.  udział w katechezie jest konsekwencją przyjętego sakramentu bierzmowania, podczas którego młodzi deklarują wyznawanie swojej wiary i postępowanie według jej zasad. Zasady wiary poznaje się przede wszystkim podczas systematycznej katechezy szkolnej i parafialnej. Przyjęcie sakramentu bierzmowania nie kończy więc obowiązku edukacji religijnej, ale domaga się dalszego ciągu poprzez katechezę. Katecheci przychodzą rodzicom z pomocą w wypełnieniu ich obowiązku poprzez systematyczne prowadzenie katechezy w szkole.

W 2014 r. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomniała, że:

w publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym.

Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę. Temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie.

Komisja Wychowania przypomniała ponadto, że „przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole. Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia”.

1. Docierają do nas niepokojące informacje, że sporo młodych ludzi nie uczestniczy w zajęciach z religii lub się z nich wypisuje, gdyż odbywają się one w niedogodnym dla nich czasie (przed godziną 8.00 lub nawet po godz. 15.00) czy w zbyt licznych klasach i ciasnych salach. W przypadku, gdyby plan zajęć lub sposób ich organizacji uniemożliwiał lub znacznie utrudniał realizację prawa do udziału w zajęciach z religii, zalecam reakcję ze strony rodziców i domaganie się od dyrekcji takiego ułożenia planu zajęć, by ich dzieci mogły korzystać z katechezy. Rodzice mają do tego prawo, gdyż są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Nie wolno być w tak ważnej sprawie obojętnym!

2. Przypominam, że szkoła nie może domagać się corocznego składania deklaracji – jest to jawne nadużycie, gdyż deklaracja złożona przy zapisie dziecka do szkoły obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania.

3. Odwołując się do wiary rodziców, ich sumienia i odpowiedzialności przed Bogiem, zwracam się z gorącym apelem: zapiszcie swoje dzieci na religię. Jako pierwsi katecheci przekonujcie je, że warto pogłębiać więź z Panem Bogiem poprzez poznawanie Go na katechezie i doświadczanie Jego obecności we wspólnocie parafialnej, w słowie Bożym, podczas modlitwy i w sakramentach świętych.

† Marek MENDYK

Biskup Świdnicki

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Wałbrzych, 13.09.2020 r.

1.   W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Poniedziałek  – święto Podwyższenia Krzyża Św., dla naszej parafii jest to dzień odpustu parafialnego.  Tej Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył ks. bp Ignacy Dec. Zapraszamy parafian do udziału modlitewnego w tym  święcie naszej parafii.

Wtorek - w Wałbrzychu uroczystość MB Bolesnej – patronki miasta

Środa – świętych męcz. Korneliusza , pap. i Cypriana , bpa

Piątek – św. Stanisława KOSTKI , Patrona Polski

Sobota – bł. Gerharda HIRSCHFELDERA, prezb. i męcz. – pierwszego błogosławionego naszej świdnickiej diecezji

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy życzenia wielu łask od Pana Jezusa.

2.   Od dziś, przez cały tydzień trwają Kwartalne Dni Modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

3.   Również dzisiaj o godz. 9.30 , odbędzie się Uroczystość I Komunii św. dla drugiej grupy dzieci komunijnych. O godz. 18.00 zapraszamy   czcicieli MB Fatimskiej na nabożeństwo fatimskie, z racji 13 miesiąca. Intencje na tę ,,Mszę św. zbiorową wpisujemy w zakrystii.

4.   Po zakończonych Msza św., w dniu dzisiejszym, Rada Parafialna, przy wyjściu z kościoła, będzie zbierać ofiary na cele remontowe parafii. Za wsparcie modlitewne i materialne składamy serdeczne Bóg zapłać.

5.   Zapraszamy do udziału w nabożeństwach, które są w ciągu tygodnia: we wtorek nabożeństwo do św. Józefa, w środę do MB Nieustającej Pomocy , w czwartek do Miłosierdzia Bożego. Wyżej wymienione nabożeństwa będą rozpoczynać się o godz. 18.00, bezpośrednio po nich Msza św.

6.   W niedzielę 27 września zapraszamy rodziców i dzieci który przystąpią do I Komunii Św. w maju 2021 roku na Msze św. na godz.13.00. Po Mszy św. pierwsze spotkanie organizacyjne. Obecność obowiązkowa. Wtedy rozdamy deklaracje komunijne., które potwierdzają zgłoszenie dziecka do rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia I Komunii św. w maju 2021 roku.

7.   W dniach 9 - 11 październik z naszej parafii będzie organizowana pielgrzymka na trasie Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Zakopane, Ludźmierz. Szczegóły w gablocie i na stronie internetowej parafii.

8.   W tygodniu, w dni powszednie, spowiedź św. 15 minut przed Mszą św.

9.   Agenda parafialna czynna do godz. 14.00. Zachęcamy do lektury tygodników katolickich, Niedzieli , Gościa Niedzielnego. Dostępne są również dewocjonalia.

10.   Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy udanego nowego tygodnia, oraz orędownictwa Maryi.

Ks. dr Jan Gargasewicz - PROBOSZCZ

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Wałbrzych, 06.09.2020 r.

1.   W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Wtorek –święto Narodzenia NMP

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy życzenia wielu łask od Pana Jezusa.

2.   Dziś I niedziela miesiąca pod koniec każdej Mszy św. adoracja eucharystyczna, a po Mszy św. o godz. 8.30 zmiana tajemnic różańcowych. Również dzisiaj zbiórka do puszek na Caritas diecezji świdnickiej.

3.   Od 9 do 16 września trwać będzie Jerycho Różańcowe i Nowenna przed uroczystością MB Bolesnej Patronki Miasta Wałbrzycha. Do włączenia się w to modlitewne czuwanie zaprasza parafia Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Nasza parafia ma wyznaczony dzień czuwania na sobotę 12 września na godz. 20.00 – wtedy będziemy sprawować Mszę św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu, przy parafii Aniołów Stróżów. Zachęcamy Parafian do włączenie się w to modlitewne czuwanie.

4.   W następną niedzielę 13 września o godz. 9.00 , odbędzie się Uroczystość I Komunii św. dla drugiej grupy dzieci komunijnych. Prosimy osoby, które zamówiły Mszę św. o godz. 10.00, aby przyszły do zakrystii, celem zmiany godziny odprawienia tych intencji mszalnych.Te intencje możemy odprawić w tym samym dniu, ale o innej godz. lub w innym terminie.

5.   W następną niedzielę zapraszamy czcicieli MB Fatimskiej na godz. 18.00 na nabożeństwo fatimskie, z racji 13 miesiąca. Również w następną niedzielę z racji II niedzieli miesiąca Rada Parafialna, przy wyjściu z kościoła, będzie zbierać ofiary na cele remontowe parafii. Za wsparcie modlitewne i materialne składamy serdeczne Bóg zapłać.

6.   PRZYPOMINAMY wszystkim Parafianom i Gościom o obowiązkowym zakrywaniu twarzy w miejscach publicznych, czyli również w kościele. Przypominamy również o obowiązkowej dezynfekcji rąk jak wchodzimy do kościoła. Dwa dezynfektory znajdują się na końcu ławek w środkowych rzędach.

7.   W poniedziałek 14 września o godz. 18.00 w naszej parafii odbędzie się odpust z racji święta Podwyższenia Krzyża Św. Tej Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył ks. bp Ignacy Dec. Zapraszamy parafian do udziału modlitewnego w tym święcie naszej parafii.

8.   Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy udanego nowego tygodnia, oraz orędownictwa Maryi.

Ks. dr Jan Gargasewicz - PROBOSZCZ

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Wałbrzych, 30.08.2020 r.

1.   W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Czwartek–św.  Grzegorza Wielkiego, pap. i dK

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy życzenia wielu łask Bożych .

2.  W dniu dzisiejszym, po wieczornej Mszy św., o godz. 19.00 spotkanie dla drugiej grupy rodziców dzieci komunijnych, których dzieci przystąpią do I Komunii Św. w drugą niedzielę września. Obecność obowiązkowa.

3.  Z naszej parafii będzie organizowana pielgrzymka na trasie – Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice , Zakopane, Ludźmierz.  Termin 9 – 11 październik 2020 rok. Szczegóły w gablocie przy wyjściu z kościoła i na stronie internetowej parafii.

4.  PRZYPOMINAMY wszystkim Parafianom i Gościom o obowiązkowym zakrywaniu twarzy w miejscach publicznych, czyli również w kościele. Przypominamy również o obowiązkowej dezynfekcji rąk jak wchodzimy do kościoła. Dwa dezynfektory znajdują się na końcu ławek w środkowych rzędach.

5.   W tym tygodniu -  pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o  godz. 17.30 nabożeństwo różańcowe w int. powołań. Zachęcamy szczególnie członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. W piątek spowiedź rano w czasie Mszy św., po południu od godz. 17.00.

6.   Dziś na Mszy św. o godz. 11.30 pożegnamy ks. Marcina , który od 1 września będzie pracował w innej parafii - już jako proboszcz. Ks. Marcina – neoproboszcza- zawierzamy opiece Maryi – Matce Kapłanów.

7.   W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na Caritas diecezji świdnickiej.

8.  W poniedziałek o godz. 11.00 na terenie Starej Kopalni odbędzie się Msza św. z okazji 40 rocznicy Solidarności . Tej liturgii będzie przewodniczył ks. bp Marek Mendyk.

9. 5 września 2020 r. w naszej parafii odbędzie się konferencja rejonowa dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/2021. Konferencja rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.30, po niej odbędą się obrady.

10.   Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy udanego nowego tygodnia, a wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny i katechetyczny darów Ducha Św. oraz opieki Maryi.

ks. dr Jan Gargasewicz - PROBOSZCZ

 

 

Słowo Biskupa Świdnickiego z informacją o planowanym Ingresie w dniu 12 września 2020 r.

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Umiłowani diecezjanie!

Po kanonicznym objęciu przeze mnie posługi biskupa świdnickiego w uroczystość św. Wojciecha – 23 kwietnia 2020 r., przyszedł czas na Ingres do świątyni katedralnej. Ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemii nie mogliśmy tego uczynić u samych początków mojego posługiwania w diecezji świdnickiej. Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w wąskim gronie Kolegium Konsultorów w budynku świdnickiej Kurii. 

Obecnie, wprawdzie jeszcze w formie ograniczonej, możemy już dopełnić tego ważnego wydarzenia w historii naszej młodej diecezji. Odbędzie się ono w dniu 12 września br. o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej. 

Bardzo ważne dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty jest, by nowo mianowany biskup przewodniczył Liturgii sprawowanej razem z innymi biskupami, na znak jedności Kolegium Apostolskiego, a także z prezbiterami, którzy są jego najbliższymi współpracownikami w wypełnianiu duszpasterskiej posługi oraz osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi.  Uroczysty Ingres jest też okazją do przedstawienia się nowego biskupa ludowi Bożemu oraz zakomunikowania programu jego działań pasterskich.

W tym szczególnym dniu, ze względu na to, że ograniczenia zawiązane z pandemią nie pozwolą nam licznie spotkać się w katedralnej świątyni, polecam się Waszej serdecznej modlitwie i proszę o duchową jedność. 

Powierzam wszystkich Bożej Opatrzności oraz opiece Maryi, Wspomożycielki wiernych i z serca błogosławię.

† Marek Mendyk

Biskup Świdnicki

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA XXI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Wałbrzych, 23.08.2020 r.

1. W liturgii kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Poniedziałek  – św. Bartłomieja, Apostoła – święto

Środa – NMP Częstochowskiej – uroczystość

Czwartek–św.  Moniki

Piątek – św. Augustyna , bpa i dK

Sobota –męczeństwo św. Jana Chrzciciela

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy życzenia orędownictwa świętych patronów i Bożego błogosławieństwa

2. Spowiedź święta w wakacje w dni powszednie 15 min przed każdą Mszą św.

3. W przyszłą niedzielę , tj. 30 sierpnia po wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 spotkanie dla drugiej grupy rodziców dzieci komunijnych, których dzieci przystąpią do I Komunii Św. w drugą niedzielę września.

4. Ks. Marcin nasz wikariusz został ustanowiony proboszczem. Od 1 września rozpocznie swoją posługę , w innej wspólnocie parafialnej. Msza św. pożegnalna ks. Marcina – neoproboszcza, będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji ks. Marcina. 

5. Z naszej parafii będzie organizowana pielgrzymka na trasie – Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Zakopane, Ludźmierz. Termin 9 – 11 październik 2020 rok. Szczegóły w gablocie przy wyjściu z kościoła i na stronie internetowej parafii.

6. PRZYPOMINAMY wszystkim Parafianom i Gościom o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa w miejsach publicznych, czyli również w kościele. Szaujmy się Bracia i Siostry wzajemnie, w kościele mniejmy założone maseczki, a udając się do spowiedzi dodatkowo rękawiczki.

Przypominamy również o obowiązkowej dezynfekcji rąk przy wejściu do kościoła. Dwa dezynfekatory znajdują się na końcu ławek w środkowych rzędach.

7. Wszystkim udającym się na wakacje życzymy dobrego wypoczynku i opieki Pana Boga.

Ks. dr Jan Gargasewicz - PROBOSZCZ

WSPÓLNOTY