MENU

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wałbrzych, 10.07.2016r.

 

 1. Witamy WSZYSTKICH GOŚCI, którzy przybyli na wakacje i urlopy do Rodzin naszej Parafii. Wszystkim naszym Parafianom udającym się na wakacyjny  odpoczynek życzymy dobrego i bezpiecznego wypoczynku.    
 1. W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:

Poniedziałek –św. Benedykta, - patrona Europy;

Wtorek   –  św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu;

Środa  -  świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta;

Piątek – św. Bonawentury, bpa;

Sobota – NMP z Góry Karmel.

Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje imieniny, urodziny oraz jubileusze małżeńskie składamy serdeczne życzenia i dar modlitwy.

 1. Przypominamy, że w tygodniu celebrujemy 4 Msze św. – o godz. 630,  700, 900  i 1800. Natomiast w każdą niedzielę odprawiana jest dodatkowo Msza św. o godz. 2100.Są jeszcze wolne intencje mszalne.  Zachęcamy by zamawiać Msze św. Można to uczynić, zawsze, każdego dnia, w tygodniu i w niedzielę,  po  Mszy św. w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej.
  W czasie wakacji spowiadamy 15 minut przed Mszą św.
 1. Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 1300 , będziemy modlić się w intencji   Policjantów pracujących w naszym mieście .
 1. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Wyjeżdżamy 30 lipca na czuwanie z Papieżem. Wracamy 31 lipca po Mszy św., której będzie przewodniczył Piotr naszych czasów. Dla młodzieży uczącej się wyjazd za darmo . Zapisy po Mszach św. w zakrystii.
 1. W środę – 13 lipca –pragniemy uwielbić Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Fatimskiej. Zachęcamy, aby przychodzić do Pani Fatimskiej prosząc o Jej modlitewne wstawiennictwo. Intencje wpisujemy do  KSIĘGI  FATIMSKIEJ  po każdej Mszy św. w zakrystii. W tych  intencjach będziemy sprawować Mszę  św. zbiorową z Nabożeństwem Fatimskim i procesją różańcową  o godz. 2000.
 1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach: w każdą środę o godz. 1745 Nowenna do MBNP, w każdy czwartek o godz. 1730 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
 1. Taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na remonty pomieszczeń przeznaczonych na salki parafialne oraz mieszkań księży wikariuszy.
 1. Nasz sklepik parafialny czynny jest dzisiaj po każdej Mszy św. Możemy zaopatrzyć się w nim w różne dewocjonalia (świece do Nabożeństw Fatimskich, róże symbole religijne do naszych samochodów – modlitwy św. Krzysztofa, rybki do naklejenia na samochód). Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej: NIEDZIELI i GOŚCIA NIEDZIELNEGO.

                                                Ks. PRAŁAT  dr Jan GARGASEWICZ  - Proboszcz

 


 Informacja na temat konieczności dopełnienia przez rodziców formalności związanych z zapisaniem dziecka na zajęcia z religii rzymskokatolickiej w przedszkolu lub szkole

 

Drodzy Rodzice,

Trwają zapisy dzieci do przedszkoli i szkół różnych typów. Przy tej okazji przypominamy najważniejsze zasady związane z troską rodziców o udział dziecka w zajęciach z religii katolickiej. Mówi o tym komunikat Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydany w Warszawie dnia 11 września 2014 r.:

„1. W publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczeniaktóre nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym.

 1. Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swoje dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie.
 2. Dnia 28 sierpnia 2013 r. Komisja Wychowania przypomniała, że „przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia” (Oświadczenie komisji wychowania katolickiego KEP z dnia 11 września 2014 r.)

Powyższy Komunikat jest w dalszym ciągu aktualny. Warto zwrócić uwagę, że organizowanie zajęć z religii nie dokonuje się automatycznie, ale inicjatywa dotycząca udziału w zajęciach z religii powinna każdorazowo wychodzić od rodziców. Jesteśmy wdzięczni dyrektorom tych placówek, którzy przy zapisywaniu dziecka do szkoły poruszają m.in. kwestię udziału dziecka w zajęciach z religii. Nie zawsze jednak tak jest i zdarza się, że dziecko nie bierze udziału w zajęciach z religii, ponieważ rodzice nie wiedzieli, że powinni złożyć stosowną deklarację.

Zwracamy się zatem z gorącym apelem do rodziców o dopilnowaniu tego obowiązku i zatroszczenie się o udział ich dzieci w katechezie szkolnej.

Ks. dr Marek Korgul
Wikariusz Biskupi ds. katechezy

 Świdnica, dnia 18 czerwca 2016 r.

WSPÓLNOTY


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NASZ FACEBOOK

WARTO ODWIEDZIĆ: