MENU

 


 

Licznik odwiedzin

909768
WszystkieWszystkie909768

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Informacje

Liturgia Piątkowa na cześć Męki Pańskiej

,,Liturgia Męki Pańskiej w tym dniu jest szczególna. Nie sprawuje się Mszy św.  Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Kapłan ubrany w szaty mszalne czerwonego koloru udaje się do ołtarza, po czym następuje prostracja i modlitwa (bez wezwania Módlmy się).

Następuje kolejno :  Liturgia słowa, czytania , Ewangelia to opis Męki Pańskiej według św. Jana. Później Modlitwa Powszechna, sięgająca starożytności chrześcijańskiej, jest modlitwą ludu Bożego. Modlitwę tę stanowi 10 wezwań, z których każde składa się ze wstępu, modlitwy w ciszy, oracji śpiewanej przez kapłana i aklamacji Amen, która jest wyrazem potwierdzenia ze strony ludu. Składa się z 10 wezwań: za Kościół Święty,za Papieża,za wszystkie stany Kościoła,za katechumenów,o jedność chrześcijan,za Żydów,za niewierzących w Chrystusa,za niewierzących w Boga,za rządzących państwami,za strapionych i cierpiących. Kolejna część tej liturgii to Adoracja Krzyża.

Adoracja Krzyża jest uroczystym odsłonięciem krzyża. Kapłan dokonuje odsłonięcia w trzech etapach, za każdym razem śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata , na co ludzie odpowiadają: Pójdźmy z pokłonem . Następnie wierni oddają cześć odsłoniętemu krzyżowi, np. poprzez pocałunek.
Komunia Święta

Po adoracji Krzyża następuje obrzęd Komunii Świętej. Komunia rozdawana jest z Hostii konsekrowanych w Wielki Czwartek. Podczas Komunii nakrywa się obrusem ołtarz oraz ustawia świece i mszał. I ostatnia część tego dnia to procesja do Grobu Pańskiego. Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek po ukończeniu liturgii Męki Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji ''.

 

Zdjęcia w galerii.

WSPÓLNOTY