Wałbrzych, 10.12.2017 r.
1. Zapraszamy wszystkich Parafian do udziału w Mszach św. roratnich. Msze św. ku czci Matki Bożej od poniedziałku do piątku o godz. 1800. W szczególny sposób zapraszamy dzieci.
2. W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:
Środa - św. Łucji, dz. i męcz.
Czwartek - św. Jana od Krzyża, prezb. i dK
3. Dzisiaj jest obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to ważne dzieło, składając ofiary do puszek w ramach zbiórki, która jest prowadzona dziś w całej Polsce. Nasza pomoc dotrze do ludzi żyjących w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju, m.in. w Donbasie, na Ukrainie i na Syberii.
4. Opłatki na stół wigilijny możemy nabyć po Mszach św. w zakrystii.
5. W sobotę, 16 grudnia, w naszej parafii przypada całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy i zachęcamy do modlitwy przed Jezusem Eucharystycznym w naszej kaplicy adoracji, która jest otwarta każdego dnia od porannej adoracji do godz. 21.
6. W następną niedzielę, 17 grudnia, rozpoczynamy rekolekcje adwentowe w naszej parafii. Szczegółowy plan rekolekcji znajdziemy w gablocie przy wyjściu z kościoła oraz na stronie internetowej naszej parafii. Rekolekcje w tym Adwencie poprowadzi ks. prof. Andrzej Tomko z Wrocławia.
7. W agendzie parafialnej możemy nabyć świece CARITAS – „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci z biednych rodzin oraz kalendarze parafialne na 2018 r. Polecamy lekturę tygodników katolickich: Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
8. Na kolejny tydzień adwentowego czuwania niech wspiera nas Boże błogosławieństwo .
Ks. dr Jan Gargasewicz – Proboszcz
Słowo biskupów Metropolii Wrocławskiej
w sprawie troski o jakość powietrza
Drodzy Siostry i Bracia,
Mieszkańcy Dolnego Śląska
W ciągu ostatnich lat w Polsce nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania problemem zanieczyszczenia powietrza, potocznie często nazywanym „smogiem”. Badania naukowe potwierdzają, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz seniorzy, a także osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze wiąże się ze zwiększoną umieralnością. Dane statystyczne zaś potwierdzają, że główną przyczyną tych zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków.
Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem ten nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”.
Oceniając pozytywnie wszelkie działania polityków, samorządowców i różnego rodzaju organizacji, zamierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza, musimy uświadomić sobie, że smog w naszych miastach nie bierze się ze złych przepisów czy braku odpowiedniej technologii. Walka z nim nie polega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń. Trzeba sięgnąć do serca człowieka, bo każda nasza decyzja i każdy czyn, pociągają za sobą konkretne konsekwencje, a ponieważ jako rodzina ludzka zamieszkujemy wspólny dom, czy tego chcemy, czy nie – konsekwencje naszych wyborów bardzo szybko do nas wracają.
Zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów. Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Dlatego papież Franciszek we wspomnianej encyklice zachęca do prostych czynności, jak: korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. Możemy jedynie wyobrazić sobie, co by było, gdyby wszyscy katolicy w naszym kraju od dziś postanowili kierować się w swoich wyborach papieskimi wskazaniami. Możemy być pewni, że zmiana byłaby ogromna. Wielkie cele bowiem osiąga się małymi krokami.
Podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze, a tym działaniom niech błogosławi Bóg, który stworzył świat i powierzył nam troskę o „wspólny dom”.
+ Ignacy Dec + Józef Kupny
Biskup Świdnicki Arcybiskup Metropolita Wrocławski
+ Zbigniew Kiernikowski
Biskup Legnicki