Wałbrzych, 01.11.2020 r.

1.   Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19, Penitencjaria Apostolska wydała dekret stanowiący, iż odpusty zupełne za zmarłych można uzyskiwać przez cały listopad. Aby uzyskać odpust należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św., nawiedzić kościół lub cmentarz i odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca św. Szczegółowe informacje na temat wszystkich odpustów jakie możemy uzyskać, możemy znaleźć na stronie internetowej naszej Parafii. Odwiedzając groby najbliższych pamiętajmy przede wszystkim o największym dla nich darze: modlitwie,  Mszy św. i Komunii św.

2.   Jutro – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych- Msze św. będziemy odprawiać o  630,  700, 900, 1200,  i 1800

3.   Zapraszamy na nabożeństwa wypominkowe na godz. 17.30. Pierwsze nabożeństwo wypominkowe odbędzie się we wtorek 3 listopada i będziemy polecać w tym dniu zmarłych z ulicy Fortecznej 2-30. Bezpośrednio po nabożeństwie wypominkowym – Msza św. w intencji zmarłych polecanych w wypominkach. CAŁY PLAN WYPOMINEK ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII ORAZ W GABLOCIE PRZY WYJŚCIU Z KOŚCIOŁA. Karty wypominkowe znajdują się na stoliku za ostatnimi ławkami. Prosimy o czytelne wypełnianie kart wypominkowych i podanie ulicy i numeru bramy zamieszkania ofiarodawcy. Wypełnione karty wspominkowe  prosimy wkładać  do skrzyni znajdującej się przy obrazie św. Jana Pawła II.

4.   W tym tyg. obchodzić będziemy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca. W czwartek szczególnie pamiętajmy o zmarłych kapłanach oraz osobach konsekrowanych, w piątek spowiedź rano w czasie Mszy św. , po południu od godz. 17.00. W sobotę zapraszamy na nabożeństwo I sobót miesiąca na godz. 8.30. W tym dniu również księża odwiedzą chorych. Chorych do których ma przyjść kapłan prosimy , aby ci chorzy, zadzwonili do swoich księży celem ustalenia wizyty.

5.   W następną niedzielę , po Mszy św. o godz. 8.30 zmiana tajemnic różańcowych. Również w przyszłą niedzielę Rada Parafialna, przy wyjściu z kościoła , będzie zbierała ofiary na cele remontowe parafii.

6.   Parafianom i Gościom życzymy błogosławionej niedzieli, dużo zdrowia oraz opieki Maryi.

Ks. dr Jan GARGASEWICZ  - PROBOSZCZ

APEL

RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO

1.   Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.

2.   Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.

3.  Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznej czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.

4.   Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.

5.   Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.

Wszystkim rodakom z serca błogosławimy.

Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski