MENU

 


 

Licznik odwiedzin

554881
WszystkieWszystkie554881

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Informacje

Pielgrzymi we Lwowie

Od piątku 29 września do poniedziałku 2 października nasi Parafianie wraz z ks. Pawłem udali się na Ukrainę, do Lwowa.

W godzinach popołudniowych pielgrzymi przybyli do Lwowa, który przywitał ich w pełni piękną pogodą.  Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od cmentarzy, tak drogich sercom Polaków. Na pięknie położonym Cmentarzu Łyczakowskim można zobaczyć m.in. nagrobek Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Seweryna Goszczyńskiego, Artura Grottgera czy Stefana Banacha — a to tylko nieliczne nazwiska spoczywających tu wybitnych Polaków. W tym miejscu można przekonać się, jak ważnym ośrodkiem dla polskiej kultury i nauki musiał być niegdyś Lwów. Następnie odwiedzono Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie pani przewodnik opowiedziała poruszające opowieści o młodych obrońcach Lwowa z 1918 roku.

Kolejny dzień rozpoczął się od nawiedzenia katedry rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, gdzie nasi pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św.. Później zwiedzali zabytki znajdujące się na Lwowskiej Starówce, m.in. katedrę ormiańską, cerkiew grekokatolicką, bazarek, kamienicę z freskami, która nosi nazwę „Pór roku” - Cztery płaskorzeźby tam zamieszczone przedstawiają pory roku: „Orka” Wiosnę, ‘Żniwa” – lato, „Czyszczenie lnu” –Jesień a „Wesele’ – Zimę. Wieczorem odbyła się biesiada integracyjna, podczas której grała miejscowa kapela, która śpiewała polskie i ukraińskie piosenki.

W niedzielny poranek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., która sprawowana była w kaplicy w Domu Pielgrzyma. Po zakończonej Eucharystii udali się na śniadanie, a później pojechali zwiedzać kolejną część Lwowa. Wieczorem udali się do Opery, a w zasadzie do Teatru Opery i Baletu imienia Solomii Kruszelnyckiej (Salomei Kruszelnickiej), gdzie oglądali widowisko pt. Don Kichot.. Budynek został wybudowany w 1900 roku przez architekta Z. Gorgolewskiego.

W ostatni dzień, w drodze powrotnej do Wałbrzycha, pielgrzymi zatrzymali się w Łańcucie po to, aby zwiedzić przepiękny zamek, który był niegdyś rezydencją  Lubomirskich i Potockich. Jest to zamek, który wyróżnia się bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, a więc ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi.

 

Zdjęcia w galerii.

WSPÓLNOTY